Кожну першу п’ятницю місяця з 10.00 до 13.00 у відділі юридичної літератури провідні спеціалісти Головного управління юстиції в Одеській області надають безоплатну первинну правову допомогу малозабезпеченим громадянам

вівторок, 4 червня 2019 р.

Хто такі присяжні?

У межах Всеукраїнського просвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО», запровадженого Міністерством юстиції України у співпраці з системою БПД та за підтримки USAID «Нове правосуддя».
Конституцією України передбачено, що народ безпосередньо бере участь у здійсненні правосуддя через присяжних.
Присяжні – особи, які за їх згодою залучаються до вирішення певної категорії цивільних та кримінальних справ разом із суддею в суді першої інстанції. Присяжні мають статус судді та на них поширюються гарантії незалежності і недоторканності суддів на час виконанняними обов’язків у суді.Роботодавець зобов’язаний увільнити присяжного(у) від роботи на час виконання ними обов’язків в суді.

Гарантії присяжних на час виконання ними обов’язків у суді:
 • зарахування часу виконання присяжними обов’язків у суді до трудового стажу;
 • збереження всіх гарантій та пільг за місцем роботи;
 • заборона звільнення присяжних з роботи або переведення на іншу роботу без їх згоди;
 • виплата винагороди за час проведений в суді;
 • відшкодування витрат на проїзд, наймання житла, виплата добових;
 • застосування до присяжних заходів безпеки у разі потреби.
Хто може стати присяжним?

Присяжним може бути громадянин України віком від 30 до 65 років, який постійно проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного окружного суд, та який володіє державною мовою.


Не можуть бути присяжними:

 • особи, визнані судом обмежено дієздатними чи недієздатними, або які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов’язків присяжного;
 • особи, які мають незняту чи непогашену судимість;
 • особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
 • народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, апаратів судів, державні службовці, адвокати, нотаріуси, посадові особи органів місцевого самоврядування, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя.


Як стати присяжним?

 1. Особа, яка виявила бажання стати присяжним, має звернутися до місцевої ради із заявою про включення до списку присяжних. 
  Саме органи місцевого самоврядування формують і затверджують список громадян, які постійно проживають на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду, відповідають вимогам до присяжних та дали згоду бути присяжними.
 2. У разі відповідності такої особи встановленим у законі вимогам до присяжних, місцева рада своїм рішенням включає її до списку присяжних. Список присяжних направляється у відповідний суд.
 3. Автоматизована система документообігу суду відбирає присяжних для участі у конкретній справі.
 4. Присяжний зобов’язаний вчасно з’явитися на запрошення суду для участі в судовому засіданні.
 5. Неприбуття в судове засідання без поважних причин вважається неповагою до суду, за що передбачено адміністративну відповідальність.
 6. Суд залучає присяжних до здійснення правосуддя на строк не більше одного місяця на рік або на більший строк для закінчення розгляду справи, розпочатої за їхньою участю.Немає коментарів:

Дописати коментар

Ми із задоволенням дамо відповідь на всі ваші коментарі