Кожну першу п’ятницю місяця з 10.00 до 13.00 у відділі юридичної літератури провідні спеціалісти Головного управління юстиції в Одеській області надають безоплатну первинну правову допомогу малозабезпеченим громадянам

вівторок, 15 липня 2025 р.

Видання з адміністративного і конституційного права: видавництво «Юридика»

 


 

Продовжуємо знайомство з юридичною літературою видавництва «Юридика».

 

Пропонуємо юристам-практикам та студентам ознайомитися з виданнями з з адміністративного і конституційного права.

 



 


Адміністративне право


Адміністративно-правова наука та освіта у персоналіях : довідник / за заг. ред. Ю. П. Битяка, Т. О. Коломієць, Д. В. Лученка. – Запоріжжя : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 312 с.

Довідник є першим у межах серії довідників про вчених України започаткованої Видавничим домом «Гельветика». У межах серії передбачене видання довідників, що будуть присвячені життєпису як представників різних галузей права, так і вчених з інших галузей знань (педагогіки, журналістики, публічного управління та адміністрування тощо) та спеціальностей (філології, філософи, історії й археології, економіки, психології тощо).

У довіднику в систематизованому вигляді подаються біографії відомих учених- юристів, які формували та наразі беруть участь у розвитку адміністративно-правової науки і освіти України. У біографії кожного вченого містяться відомості про його освіту, наводяться його монографії, вказується тематика дисертаційних робіт.


Белинський Ю. Є., Негодченко О. В., Ємець Л.О. Адміністративно-правове регулювання реалізації громадянами права на зброю та спеціальні засоби індивідуального захисту : монографія / Ю. Є. Белинський, О.В. Негодченко, Л. О. Ємець. – Дніпропетровськ : ДГУ, 2014. – 172 с.

У монографії аналізуються право громадян на зброю та спеціальні засоби індивідуального захисту у сучасному світі, як важливий чинник забезпечення належного самозахисту особи. Запропоновано: авторський підхід можливих адміністративних процедур реалізації права громадян на зброю та спеціальні засоби індивідуального захисту, як порядок послідовно здійснюваних службовими особами органів внутрішніх справ дій, результатом яких с надання дозволу па придбання, зберігання та носіння зброї чи спеціальних засобів індивідуального захисту або відмови в ньому, а також прийняття інших актів у сфері обігу зброї та спеціальних засобів індивідуального захисту.


Боксгорн А. В. Адміністрування місцевих податків і зборів : питання теорії і практики : монографія / А. В. Боксгорн ; Одеський державний університет внутрішніх справ. – Одеса : Видавництво «Юридика», 2022. – 226 с.

У монографії викладені шляхи вирішення нагальних проблем функціонування системи адміністрування місцевих податків і зборів в Україні та актуалізовані питання розробки цілеспрямованих правових новел щодо заходів з удосконалення її інституційної структури та підвищення її ефективності. Монографія розрахована на науковців, викладачів, здобувачів вищої освіти та всіх тих, для кого питання адміністрування місцевих податків і зборів в Україні становлять певний інтерес.


Боровик А. В. Контроль органів публічної влади у сфері реалізації та захисту прав і свобод осіб з інвалідністю в Україні : навч. посіб. / А. В. Боровик, С. А. Борискін, О. Ю. Дрозд та ін. Одеса : Вид. дім «Гельветика», 2022. – 312 с.

Викладений у навчальному посібнику матеріал присвячений комплексному дослідженню контролю органів публічної влади у сфері реалізації та захисту прав і свобод осіб з інвалідністю в Україні, зокрема аналізу сутності, правових засад та особливостям механізму здійснення контролю органами публічної влади стосовно реалізації та захисту прав і свобод осіб з інвалідністю. За результатами проведеного дослідження сформульовано низку висновків, пропозицій і рекомендацій.

Здійснено загальну характеристику реалізації та захисту прав і свобод осіб з інвалідністю як об’єкта адміністративно-правового регулювання та контролю.

Проведено аналіз контролю органів публічної влади щодо реалізації та захисту прав і свобод осіб з інвалідністю в наступних сферах суспільного життя: сфері соціального забезпечення, праці, освіти, охорони здоров’я та доступу до соціальної інфраструктури. У межах кожної із досліджуваних сфер визначено органи публічної влади, що здійснюють відповідний контроль, види такого контролю, його форми та методи. Особливу увагу приділено недолікам контрольної діяльності в окреслених сферах.


Бухтіярова І. Г. Адміністративно-правові засади захисту дитинства та материнства в Україні : монографія / І. Г. Бухтіярова. – Київ : Видавничий дім «Гельветика», 2018. – 212 с.

Монографію присвячено адміністративно-правовим засадам захисту дитинства та материнства в Україні. З точки зору адміністративного права розкрито ґенезу становлення та сучасний стан інституту захисту дитинства та материнства. Досліджено мету, напрями та систему суб’єктів, а також форми та методи адміністративно-правового захисту дитинства та материнства.

Проаналізовано зарубіжний досвід та сформульовано шляхи вдосконалення адміністративного законодавства у сфері захисту дитинства та материнства в Україні.


Віхляєв М. Ю. Репрезентативність та специфічність громадських об’єднань як суб'єктів адміністративного права України / Михайло Юрійович Віхляєв. – Херсон Видавничий дім «Гельветика», 2013. – 296 с.

Монографію присвячено аналізу громадських об'єднань як суб’єктів адміністративного права. Автором визначено трансформацію предмету адміністративного права та його складових як сфери об’єктивізації участі громадських об’єднань: з’ясовано історіографію доктринального дослідження громадських об’єднань як суб’єктів адміністративного права крізь призму становлення адміністративно-правової науки; визначено поняття та ознаки громадських об’єднань як суб’єкта адміністративного права; детально проаналізовано адміністративно-правовий статус громадських об’єднань та їхню адміністративну правосуб’єктність; здійснено класифікацію громадських об’єднань та визначено систему громадських об’єднань; окреслено особливості реалізації адміністративно-правового статусу в сфері публічного адміністрування окремих груп громадських об’єднань; сформульовано рекомендації щодо реформування діючого законодавства у цій сфері.


Дрозд О. Ю., Левченко О. В. Безконтактні адміністративні послуги Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру : питання теорії та практики : монографія / О. Ю. Дрозд, О. В. Левченко. – Київ : Науково-дослідний інститут публічного права, 2016. – 236 с.

Монографію присвячено аналізу безконтактних адміністративних послуг Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. У роботі визначено сутність безконтактних адміністративних послуг Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Розкрито поняття та специфічні ознаки адміністративної процедури як правової форми надання адміністративних послуг. Здійснено класифікацію адміністративних процедур. Встановлено поняття, ознаки, принципи адміністративних послуг та визначено їх різновиди. Визначено нормативне забезпечення, ознаки, поняття та різновиди безконтактних адміністративних послуг, що надаються Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. Охарактеризовано адміністративно-правовий статус вказаного органу як суб'єкта надання безконтактних адміністративних послуг. Визначено стадії та стандарти адміністративної процедури з надання безконтактних адміністративних послуг Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру. Систематизовано й проаналізовано зарубіжний досвід надання безконтактних адміністративних послуг у сфері земельно-кадастрових відносин та запропоновані шляхи ного запозичення для України.


Желтобрюх І. Л. Адміністративно-процесуальний статус сторін в адміністративному судочинстві : теоретико-правові питання : монографія / І. Л. Желтобрюх. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 404 с.

Монографія присвячена визначенню на підставі аналізу доктринальних та нормативних джерел теоретико-прикладних аспектів адміністративно- процесуального статусу сторін в адміністративному судочинстві.




Інститут конституційної скарги як засіб захисту основних прав і свобод: порівняльно-правовий аналіз : монографія / за заг. ред. М. М. Гецко, Ю. М. Бисаги, Д. М. Бєлова. – Ужгород: Видавничий дім «Гельветика», 2015. – 228 с.

Монографія присвячена дослідженню з'ясування ролі та місця інституту конституційної скарги у забезпеченні захисту конституційних прав і свобод, її впливу на вдосконалення Інституту конституційного контролю в зарубіжних країнах, формулювання па цій основі науково обґрунтованих рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення конституційного контролю в Україні. Зокрема у роботі досліджуються: актуальні питання виникнення, становлення та розвитку інституту конституційної скарги як засобу захисту конституційних прав і свобод громадян та їх об’єднань у світовій та вітчизняній юридичній літературі, визначається правова природу інститут)’ конституційної скарги. Також сформульовано поняття конституційної скарги, її зміст, структура, функції та механізм реалізації.

Значну увагу приділено дослідженню порядку подачі конституційної скарги та практику конституційного судочинства за скаргами громадян та їх об’єднань у зарубіжних країнах. У дослідженні розкриті недоліки чинного законодавства України й практики його застосування щодо реалізації інституту конституційної скарги в Україні, запропоновано пропозиції щодо вдосконалення законодавства України, що регулює порядок перевірки конституційності законів та існуючих на сьогодні засобів (способів) судового захисту конституційних прав і свобод з урахуванням у цьому аспекті досвіду зарубіжних країн.


Когутич І. І. Адміністративно-правові гарантії нотаріальної діяльності в Україні : монографія / І. І. Когутич ; за заг. ред. О. Ю. Дрозда. – Київ : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 236 с.

Монографію присвячено адміністративно-правовим гарантіям нотаріальної діяльності в Україні. Проаналізовано найбільш поширені в юридичній літературі наукові погляди на загальну структуру правового статусу особи, громадянина, державного службовця та представника влади. Охарактеризовано специфічні ознаки адміністративно-правового статусу нотаріуса.

З’ясовано основні ознаки, мету та цілі адміністративно-правових гарантій нотаріальної діяльності, та вимоги, яким має відповідати адміністративно-правове регулювання процедури добору кадрів на посаду нотаріуса. Визначено основні напрями забезпечення рівних умов доступу громадян до зайняття нотаріальною діяльністю.


Малетич М. М. Адміністративні провадження у глобальному, європейському та національному вимірі : сучасний стан реформування та перспективи розвитку законодавства : монографія / М. М. Малетич. – Запоріжжя : Видавничий дім «Гельветика», 2021. – 328 с.

У монографії розкрито основні види сучасних адміністративних проваджень та вимог до них у вигляді стандартів, принципів, правил, що визначають загальні закономірності їх реалізації на глобальному, європейському та національному рівні з урахуванням сучасних викликів.

Автором розглянуто теоретико - правові, методологічні, порівняльно-правові, міжнародні, європейські, адміністративно-правові засади реалізації прав учасників адміністративних проваджень різних рівнів з урахуванням стандартів належного адміністративного процесу, належної адміністрації, захисту прав і свобод людини на основі європейського правового механізму захисту прав людини.

Сформульовано пропозиції та рекомендації щодо врахування рис європейських адміністративних проваджень та їх вимог при проведенні адміністративно-правової реформи в Україні. Розраховано на працівників державних органів, аспірантів, науковців, державних службовців, широке коло читачів, які цікавляться проблематикою євроінтеграції України, трансформацією адміністративно-правового регулювання з урахуванням європейських стандартів адміністративних проваджень.


Мельник Р. С. Адміністративне право і процес: теорія та практика правозастосування : монографія / Р. С. Мельник. – Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 212 с.

Монографія висвітлює низку теоретичних та практичних питань в царині адміністративного права та адміністративного процесу (адміністративного судочинства). Читачам пропонується авторський погляд на сталі наукові концепції та конструкції, які піддано ґрунтовному переосмисленню. У підґрунтя роботи покладено відповідний історичний та зарубіжний досвід, що підсилює рівень наукової обґрунтованості та достовірності сформульованих висновків.


Рубан А. Г. Адміністративно-правові засади здійснення прокуратурою правоохоронної функції держави : монографія / А. Г. Рубан. – Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 236 с.

Роботу присвячено дослідженню проблем адміністративно-правового регулювання основних напрямів діяльності прокуратури як органу публічної влади, на який покладено здійснення правоохоронної функції держави. Розкрито теоретико-методологічні засади адміністративної діяльності органів прокуратури України, яка є основою реалізації правоохоронної функції держави, з огляду на оновлений правовий статус вказаного суб’єкта. Особливу увагу звернуто на понятійно-категоріальний апарат, що визначає зміст правоохоронної функції держави, міжнародно-правові стандарти й механізм реалізації прокуратурою правоохоронної функції держави, а також на місце прокуратури в системі суб'єктів запобігання корупційним правопорушенням.


Скрипа Є. В. Адміністративно-правові засади забезпечення безпеки на автомобільному транспорті [Текст] : монографія / Є. В. Скрипа. – Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2019. – 346 с.

Досліджено адміністративно-правові засади забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, зокрема її теоретико-  методологічне підґрунтя та систему суб’єктів. Висвітлено специфіку адміністративних процедур у зазначеній сфері. Розкрито концептуальні засади оптимізації забезпечення безпеки на автомобільному транспорті, передусім шляхи вдосконалення адміністративного законодавства, що регулює це питання.


Сущенко Д. В. Адміністративні процедури в Україні та країнах Європи : монографія / Д. В. Сущенко. – Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 240 с.

В монографії представлено комплексний аналіз та порівняння законодавства про адміністративні процедури країн Європейського Союзу, зокрема Австрійської Республіки, Естонської Республіки, Королівства Нідерландів, Латвійської Республіки, Республіки Білорусь, Республіки Грузія, Республіки Польща, Федеративної Республіки Німеччини, Французької Республіки та України. Зроблено висновок, що ці законодавчі акти мають на меті регламентацію єдиних процедурних правил взаємостосунків органів і посадових осіб виконавчої влади та місцевого самоврядування з приватними особами.

Автором висвітлено національний досвід регулювання здійснення адміністративних процедур та проведено порівняння з проаналізованим досвідом зарубіжного та міжнародного законодавства в частині регулювання відповідних правовідносин, визначено недоліки чинного законодавства України, вироблено конкретні пропозиції щодо удосконалення чинного законодавства.

Тильчик О. В. Адміністративно-правове забезпечення проти детінізації економіки : навч. посіб. / С.В. Білан, В. Я. Мацяж, О.П. Рябченко, В.В. Тильчик та ін.; за заг. ред. О.В. Тильчик ; Університет ДФС України. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 246 с.

Навчальний посібник «Адміністративно-правове забезпечення протидії тонізації економіки» розглянуто І схвалено кафедрою адміністративного права і процесу та митної безпеки, протокол від «19» квітня 2018 №19.

Фесенко О. М. Адміністративно-правовий захист інвестицій в Україні : монографія І О. М. Фесенко – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 580 с.

Монографію присвячено проблемі адміністративно-правового захисту інвестицій в Україні. Визначено його специфічні риси, механізм і шляхи оптимізації. Висвітлено правові режими інвестування та міжнародно-правові стандарти в цій сфері. Проаналізовано зарубіжний досвід і повноваження правоохоронних органів як суб’єктів захисту інвестицій.



Школик А. М. Адміністративно-процедурне законодавство та його систематизація : монографія І А. М. Школик. – Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 306 с.

У монографії досліджено концептуальні положення адміністративної процедури, її правове забезпечення в законодавчих актах, а також систематизацію відповідного законодавства. Проаналізовано сучасний стан становлення адміністративно-процедурного законодавства в Україні. Висвітлено зарубіжний досвід систематизації такого законодавства, включаючи останні тенденції. Окреслено перспективи систематизації адміністративно-процедурного законодавства в Україні із прийняттям загального акта про адміністративну процедуру.

 



Конституційне право


Головко К. В. Систематизація муніципального законодавства : український досвід : монографія К. В. Головко. – Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 450 с.

У монографії автор аналізує український досвід систематизації муніципального законодавства у цілому та за кожною з форм систематизації, окремо аналізуючи інкорпорацію муніципального законодавства, консолідацію муніципального законодавства та кодифікацію муніципального законодавства України.



Журавльова, Г. С. Принцип рівності та заборони дискримінації у конституційному праві : монографія / Г. С. Журавльова ; відпов. ред. М. В. Савчин. – Запоріжжя : Статус, 2017. – 324 с.

Монографія присвячена аналізу забезпечення принципу рівності та заборони дискримінації у конституційному праві, дослідженню витоків, еволюції та сучасних тенденцій розвитку принципу рівності та заборони дискримінації, формальних та змістовних аспектів цього принципу, розкрито окремі аспекти заборони дискримінації та доктрини стверджувальних дій держави. У монографії запропоновано конкретні шляхи вдосконалення чинного законодавства та практики його реалізації.


Лемак О. В., Бисага Ю. М., Бєлов Д. М., Громовчук М. В. Конституційно-правові основи забезпечення національної безпеки в Угорщині : монографія. Ужгород. ДВНЗ «Ужгородський національний університет». 2019. – 206 с.

У монографії, на підставі наукового аналізу та узагальнення, розглянуто сутність, новин зміст та особливості держави, державного суверенітету в умовах глобалізації та позиціонування в даному контексті Угорщини. Досліджено значення функцій Конституції у системі національної безпеки держави, визначено систему конституційних напрямків та форми забезпечення. З’ясовано специфіку конституційно-правової традиції Угорщини через дослідження генезису системи її національної безпеки. Особливу увагу приділено висвітленню особливостей конституційної реформи Угорщини в контексті забезпечення національної безпеки. її ролі в усуненні викликів та загроз, які є наслідками процесу глобалізації. Розкрито зміст конституційних напрямків забезпечення національної безпеки та їх особливості з огляду на національне та міжнародно-правове регулювання відповідних правових сфер, а також конституційно-правовий механізм забезпечення національної безпеки в Угорщині, виходячи із особливостей форми державного правління в державі, роль державних органів та спеціальних служб в забезпеченні національної безпеки. Досліджено процес трансформації та оновлення теорії і практики європейського конституціоналізму в аспекті забезпечення національної безпеки окремої держави та сформульовано пропозиції щодо його вдосконалення.


Савчин М. В. Сучасні тенденції конституціоналізму у контексті глобалізації та правового плюралізму : монографія. 2-е вид. Ужгород : Видавничий дім «Гельветика», 2020. – 648 с.

Монографія присвячена сучасним тенденціям глобалізації конституційного права, ключову роль в чому відіграє запозичення та обмін найкращим досвідом захисту прав людини на інституціональному та процедурному рівнях. Розкрито основні методологічні аспекти розвитку сучасного конституційного права у контексті конституційної ідентичності, глобалізації та правового плюралізму. З точки зору основоположних цінностей і принципів розглядається зміщення акцентів у діяльності публічної влади та засад взаємодії між державами на міждержавному та наднаціональному рівнях. Порівнюються сучасні моделі захисту конституції, зокрема, в умовах життєвих загроз нації, проаналізовано проблеми забезпечення єдності судової практики, трансформації суверенітету держави та організації публічної влади на мереживо-центричних засадах.

Чехович Т. В. Конституційний принцип рівності громадян перед законом  у публічному управлінні : монографія. Херсон : Видавничий дім «Гельветика», 2019. – 584 с.

Монографію присвячено з’ясуванню сутності конституційного принципу рівності взагалі та у публічному управлінні зокрема, а також розробленню комплексного та системного механізму адміністративно-правового забезпечення його гарантування та реалізації. Робота буде цікавою для вчених, викладачів права, практикуючих юристів, а також широкого загалу читачів, які цікавляться сучасними питаннями організації та здійснення публічного управління.